چرا تپ‌سی گران است؟ چرا تپ‌سی ارزان است؟

کاربران کنونی اپلیکیشن‌ها و فضای آنلاین، آگاه به حقوق خود بوده و همواره می‌خواهند استفاده‌ی بهینه را از هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند، داشته باشند. تاکسی‌های اینترنتی مانند تپ‌سی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مساله‌ی قیمت و هزینه‌ی سفر، مساله‌ای است که به‌صورت مستقیم هم بر روی مسافر و هم سفیر تاثیر می‌گذارد.

سیستم قیمت‌گذاری هوشمند تپ‌سی:

ممکن است از افراد مختلفی شنیده باشید که چرا تپ‌سی گران است؟ یا چرا تپ‌سی ارزان است؟ عجیب به نظر می‌رسد که هردوی این گزاره‌ها شنیده می‌شوند. اما علت این موضوع چیست؟
سیستم قیمت‌گذاری تپ‌سی، به‌صورت هوشمند کار می‌کند و چندین مورد بر روی عدد نهایی آن تاثیر می‌گذارند. این قیمت به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود که هم برای سفیر و هم برای مسافر در زمان‌ها و شرایط متفاوت، منصفانه و به‌صرفه باشد.

car-model-calculator-coins-white-table

 

شیوه‌ی محاسبه‌ی اولیه‌ی هزینه‌ی سفر:

عوامل مختلفی که بر هزینه‌ی یک سفر تاثیر می‌گذارند، به شرح زیر است:
۱. میانگین استهلاک خودروی سفیر: این عدد، بسته به فضای هر شهر و شکل ترافیک آن متفاوت است. مثلا ترافیک تهران، باعث می‌شود که تعدد در گرفتن کلاچ، استهلاک را بالا ببرد. یا شهری کوهستانی و شیب‌دار، یا شهری مسطح، می‌تواند از این جهت متفاوت باشد. مسافت سفر بر روی این میانگین تاثیر مستقیم دارد. در عین حال هزینه‌های جانبی خودرو (مثلا روغن ترمز و ..) در آن منظور می‌شود.
۲. مبلغ ثابت ورود: هر مسافر برای ورود به یک تاکسی اینترنتی، مبلغ پایه‌ای را (که عدد کمی است) می‌پردازد. این مبلغ جدا از این که همواره به گونه‌ای متعارف بین خودروهای در اختیار وجود داشته است، به دلیل هزینه‌های متعددی که سفیر برای رسیدن به مبدا و انتظار در آن متحمل می‌شود، منصفانه به نظر می‌رسد.
۳. مدت سفر: طبیعتا بسته به عواملی چون میزان ترافیک و مسافت سفر، مدت آن نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال چنانچه راننده دو برابر مدت سفر را در ترافیک شهری مانده باشد، علاوه بر زمان، میزانی از بنزین را مصرف می‌کند که منصفانه آن است که مورد توجه قرار گیرد.
۴. مقصد سفر: چنانچه مقصد مسافر، در بخش خلوتی از شهر بوده که میزان درخواست‌های بعدی برای سفیر به حد متناسبی نباشد، سفیر مجبور است یا بدون مسافر به بخشی شلوغ‌تر برگردد و یا زمان زیادی را منتظر مسافر بعدی بماند. در نتیجه بسته به مقصد سفر، قیمت آن به دقت سنجیده شده و تغییر می‌کند.

math-science

 

چه مواردی بر روی تناسب عرضه و تقاضای تپ‌سی تاثیر می‌گذارد؟

تپ‌سی، علاوه بر دخالت دادن عوامل بالا، موضوع دیگری را مد نظر دارد و آن تناسب میزان عرضه و تقاضا است. موقعیت‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به آن‌ها، میزان راننده‌هایی که مایل به انجام یک سفر هستند، پایین می‌آید و در نتیجه برای مسافران متعددی، امکان پیدا کردن ماشین نیست. در نتیجه قیمت، به گونه‌ای محاسبه شده و بالا می‌رود که رانندگان بیشتری مایل به انجام سفر باشند. در نتیجه میزان عرضه با تقاضا تناسب پیدا می‌کند و مسافران بیشتری به مقصد خود می‌رسند. برعکس این موضوع هم به همین نسبت امکان‌پذیر است. چنانچه تعداد ماشین‌های آماده‌ی سفر، بیش از میزان درخواست دهندگان(مسافران) باشد، قیمت سفر پایین می‌آید تا تعداد بیشتری از مسافران مایل به انجام سفر شوند و در نتیجه تناسب برقرار شود. در زیر، تعدادی از این موقعیت‌ها آمده‌اند:
۱. وضعیت آب و هوا: در این حالت، تقاضا از عرضه بیشتر خواهد بود و ممکن است و احتمال قبول درخواست توسط رانندگان پایین می‌آید. در نتیجه قیمت بالاتر می رود و تا عرضه و تقاضا با یکدیگر جور شده و سفر اتفاق بیفتد.
۲. برپایی مراسمی در نقطه ای خاص از شهر: در این حالت، تعداد زیادی از افراد، مثلا از سینما بیرون می آیند و درخواست خودرو دارند. در این حالت، ناگهان در آن منطقه، میزان عرضه از تقاضا کمتر است. در نتیجه قیمت بالاتر می رود تا اطمینان از قبول سفر توسط راننده، تضمین شود.
۳. طرح ترافیک: رانندگانی که می توانند در مناطق تحت پوشش طرح ترافیک به فعالیت بپردازند، محدود است.
۴. تعطیلات رسمی
۵. و…

alarm-clock-stacked-coins-calculator-math-blocks-wooden-desk

 

نکته‌ی مهم: هزینه‌ی سفر، تا نقطه‌ای محاسبه می‌شود که سفیر، «اتمام سفر» را انتخاب کند. در نتیجه اگر مسافر در میانه‌ی راه، درخواست پیاده شدن کند، مبلغ کمتری از اعتبار او کم می‌شود و اگر دورتر از مقصد اولیه‌ی خود پیاده شود، مبلغ بیشتری از اعتبار او کم می‌شود.

با استفاده از تپ‌سی، تفاوتی نمی‌کند که سفیر باشید یا مسافر، می‌توانید از حساب شده و عادلانه بودن هزینه‌ی سفر، مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *