آرمیتا یورتچی

در تاریخ 21 تیر ماه، تپ‌سی اسپانسر رویداد " Machine Learning" یا یادگیری ماشین در دانشگاه تهران بود و بنده هم به عنوان کارشناس استخدام تیم فنی رفته بودم به محل رویداد. قصد من حضور در سخنرانی دکتر حمید مهینی، معاون تکنولوژی شرکت بود که قرار بود یک ارائه نیم‌ساعته داشته باشد و همین‌طور دیدار چند دوست که "Data Engineer" بودند. از شما چه پنهان می خواستم این دوستان را برای همکاری با تپ‌سی دعوت‌ کنم.

دکتر سخنرانی‌اش را شروع کرد و من، با شناختی که از اساتید حوزه تکنولوژی داشتم، انتظار یک سخنرانی پیچیده‌ی فنی داشتم که معمولا برای ناآشنایان به موضوع کسل‌کننده است و شکل کلاس درس را دارد. پس خودم را آماده کرده بودم که خیلی درگیر سخنرانی نشوم. :) اما، اتفاقا با سخنرانی روبرو شدم که کاش همکاران و دوستان بیشتری آنجا بودند تا از آن، مطالب جالبی می آموختند. برعکس آنچه فکر می کردم، دکتر مهینی به جنبه‌های کاری و چالش‌های محیط کسب‌وکار پرداخت.

اگر تا به حال به استارت‌آپ زدن فکر کردید، باید بگویم که قبل از هر اقدامی خیلی عمیق‌تر باید در این مورد بیندیشید. من خودم از آن آدم‌هایی هستم که روزی دو سه تا ایده استارتاپی به ذهنم می رسد و هر بار که یک استارت‌اپ جدید معرفی می شود، پیش خودم می گویم: ای باااابااااا، این ایده را هم زدند! ولی آن روز از حرف‌های دکتر متوجه شدم که اجرای یک پروژه، 90 درصد کار است و ایده فقط 10 درصد کار را تشکیل می دهد.

واقعا یک تیم اجرایی مناسب که آدم‌های کار-بلد داشته باشد می تواند دوام آن استارت‌آپ را تضمین کند. دکتر مهینی از استفاده واقعی از بیگ دیتا در بیزینس تپ‌سی مثال‌هایی آورد و نشان داد چطور با صرفه‌جویی های دو-دقیقه ای می توانیم باعث مثلا 30 درصد رشد در کسب‌وکار شویم. این مثال‌ها زیر مجموعه‌ی مبحث اصلی رویداد یعنی Deep Learning بودند.

یکی دیگر از مباحث جالبی که حمید مهینی مطرح کرد این بود که چگونه می شود با بالابردن بهره‌وری، بدون این که پول خرج کنیم، سفیران و مسافران را خوشحال نگه داریم و در عین حال باعث رشد شرکت شویم.

با توجه به نکات ظریفی که شرکت های استارت آپی موفق رعایت می کنند، فکر می کنم الان استارت‌آپ زدن، که خیلی هم بازار داغی داره، کار آسانی نیست. استارت‌آپ‌ها معمولا با یک ایده خوب شروع می کنند ولی به خاطر تجربه کم زود نابود می شوند. پیشنهاد می کنم اگر ایده ای دارید نسوزانیدش. کمک بگیرید، بیشتر یاد بگیرید، آدم‌های مناسبی استخدام کنید و از دانش روز بهره‌مند شوید. شرکت‌های موفق را حتما زیر نظر بگیرید و امیدوارم اگر استارت‌آپ زدید رئیس خوبی برای کارمندان‌تان باشید. :)