علیرضا نامی

آخرین پژوهش‌ها نشان می دهد که آلودگی هوای تهران سالانه بیش از 2.6 میلیارد دلار خسارت به اقتصاد ملی وارد می کند. برگ‌ریزان چنارهای خیابان ولیعصر تهران، همیشه نشانی زیبا از آمدن پاییز بوده است اما سرمای پاییزی سال‌هاست که در این کلان‌شهر، معنای دیگری هم یافته – افزایش آلودگی هوا.

آمار و ارقام آلودگی هر روزه علاوه بر پخش از رسانه ملی در صدها وبسایت نیز منتشر می شوند. افزایش آلودگی در فصل سرما هزاران بیمار‌ ریوی را روانه بیمارستان می کند و این روند آزاردهنده باعث می شود تا رسانه‌ها مردم را ترغیب به استفاده از وسایل نقلیه عمومی نمایند.

نگاهی به رشد تاکسی‌های اینترنتی و آمار روز افزون استفاده از این سرویس‌ها هم می تواند نوید بخش حرکت جامعه به سمت جایگزین کردن خودروهای شخصی با تاکسی‌های آنلاین باشد، به‌خصوص که سرویس جدید تپ‌سی (تپ‌سی لاین) امکان جابه‌جایی چند مسافر را نیز با یک خودرو فراهم کرده است.

در حالی که کیفیت خودرو ها، اهمیت معاینه فنی و تنظیمات موتور خودرو از یک سو، و کیفیت سوخت ارائه شده و فرهنگ استفاده نکردن از خودروی شخصی از سوی دیگر دائم مطرح می شوند، راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند موجب کاهش آلودگی هوا شوند. شاید سوق دادن رانندگان تاکسی‌های اینترنتی به گازسوز نمودن خودروهای خود چاره ای دیگر باشد. شاید ارائه آمار و ارقام کاهش یا افزایش آلودگی هوا در این خودروها باعث تشویق مسافران به استفاده کمتر از خودروهای شخصی شود.

فصل سرما در راه است. بیایید همه با هم، گامی در جهت کاهش آلودگی هوای شهرمان برداریم.