یافته‌های یک پژوهش میدانی که توسط تپ‌سی انجام شده نشان می دهد که مقوله ایمنی و امنیت در سفرهای درون‌شهری یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسافران است. بر همین اساس تیم تکنولوژی و امنیت تپ‌سی در ماه‌های اخیر تلاش فراوانی کرده تا با ارائه راهکارهایی مناسب نگرانی افرادی را که از تاکسی‌های اینترنتی استفاده می کنند کمتر نماید.

تپ‌سی، با به‌کارگیری آخرین تکنیک‌های فناورانه و همکاری پلیس، بسته‌ی امنیتی خود را بهبود بخشیده است. هدف از توسعه‌ی این بسته ارائه ویژگی‌های است که تهدیدهای احتمالی در حین سفر را به حداقل برساند. ویژگی‌هایی که در این نوشته توضیح داده می شود به گونه ای طراحی شده اند که هر کدام بتوانند پاسخی مناسب به یک تهدید خاص باشند.

راهنمای امنیت سفر
راهنمای امنیت سفر شامل اطلاعات اولیه ای است که هر مسافری پیش از استفاده از تاکسی‌های آنلاین باید بداند. مطالعه این راهنما باعث می شود مسافر از تهدیدهای احتمالی که ممکن است در طول سفر برایش پیش بیاید آگاه باشد و از آنها اجتناب کند. مطالعه این بخش به همگان توصیه می شود.

  • پس از درخواست سفر، مطمئن شوید که با تمام امکانات تپ‌سی برای تامین امنیت سفر آشنا هستید و از آنها به درستی استفاده می‌کنید.
  • از پذیرفتن درخواست سفیر مبنی بر کنسل کردن سفر در اپلیکیشن تپ‌سی و ادامه‌ی سفر خودداری کنید. چرا که در این صورت، سفر شما بدون نظارت شرکت تپ‌سی انجام شده و در صورت وقوع اتفاقی ناخوشایند، امکان پیگیری از سمت شرکت وجود نخواهد داشت.
  • از سوار شدن به خودرویی که خود را تپ‌سی معرفی می‌کند بدون این که درخواستی از سمت شما ارسال شده باشد، خودداری کنید.
  • حتی الامکان، زمان انتظار برای رسیدن سفیر را در محیط‌های باز یا در کنار خیابان سپری نکنید.
  • پیش از سوار شدن به خودرو، حتما مشخصات سفیر و خودرو را با مشخصاتی که در اپلیکیشن به شما نشان داده می‌شود مطابقت دهید. در صورت وجود هرگونه مغایرت سوار خودرو نشوید و بلافاصله با پشتیبانی تماس بگیرید تا موضوع توسط تیم امنیت پیگیری شود.
  • اگر به صورت انفرادی سفر می‌کنید بر روی صندلی عقب بنشینید تا از فضای شخصی مناسب‌تری برخوردار شوید.
  • لطفا پس از نشستن داخل خودرو کمربند ایمنی خود را ببندید. طبق گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی، استفاده از کمربند، یکی از موثرترین راهکارهای کاهش میزان آسیب در حوادث رانندگی به شمار می‌رود.

اشتراک سفر
"اشتراک سفر" گزینه ‌ای است که به مسافر این امکان را می دهد که دیگران را از مسیر سفر خود مطلع نماید. با استفاده از امکان، مسافر پس از شروع سفر، لینکی به یکی از اعضای خانواده یا نزدیکانش می فرستد تا آنان نیز با کلیک بر روی آن بتوانند مسیر حرکت مسافر را برروی نقشه ملاحظه کنند. با کمک گزینه‌ی اشتراک سفر، دیگران می دانند که مسافر و خودروی حامل او در هر لحظه در کدام نقطه از شهر است.

تنظیم یادآور اشتراک سفر
برای آن که مسافر هیچ وقت گزینه‌ی اشتراک سفر را فراموش نکند می تواند نام یک یا چند نفر از نزدیکان خود را به لیست اشتراک سفر اضافه نماید و با انتخاب گزینه "یادآور" به نرم‌افزار اجازه دهد تا پیش از شروع هر سفر به او یادآوری کند که لینک اشتراک سفر را با یک کلیک به همه کسانی که قبلا در لیست قرار گرفته اند بفرستد. با انجام این کار، نزدیکان شما از اطلاعات مربوط به خودرو، سفیر و مبدا و مقصد سفر آگاه شده و قادر خواهند بود مسیر حرکت شما را لحظه به لحظه از روی نقشه دنبال کنند.

تماس ناشناس
اگر مسافری مایل نباشد اطلاعات تماس وی در اختیار سفیر قرار بگیرد می تواند از امکان تماس ناشناس استفاده کند. با استفاده از این ویژگی، زمانی که مسافر یا سفیر با یکدیگر تماس می گیرند، شماره‌های‌شان برای طرف دیگر نمایش داده نمی شود. گزینه تماس ناشناس در حال حاضر فقط در استان مازندران و شهرهای شیراز و تبریز فعال است ولی به زودی در تمام کشور فعال خواهد شد.

تماس اضطراری با واحد امنیت
اگر مسافری در حین سفر، به هر دلیلی احساس خطر کند می‌تواند با لمس گزینه‌ی «ارسال پیام اضطراری به واحد امنیت»، به تیم امنیت تپ‌سی پیام کمک بفرستد. اعضای تیم امنیت شرایط را بررسی می کنند و در صورت نیاز، با پلیس، اورژانس یا سایر نهادهای مرتبط تماس می گیرند. این دکمه فقط برای استفاده در موارد اضطراری است و استفاده بی‌مورد از آن مشمول جریمه می شود. این ویژگی در حال حاضر برای همه ساکنان تهران و 10 درصد مسافران تپ‌سی در سایر شهرها فعال است.

انحراف از مسیر
انحراف از مسیر، یک ویژگی نامحسوس است که در اپلیکیشن تپ‌سی لحاظ شده تا چنانچه خودروی حامل مسافر از مسیرهای پیشبینی شده منحرف شود یا زمان تخمینی سفر به درازا بکشد، بلافاصله تیم امنیت شرکت با خبر شود. این ویژگی پیش از این نیز در اپلکیشن تپ‌سی وجود داشت اما حالا به صورت کاملا هوشمند و خودکار عمل می کند.

تپ‌سی همچنان به ارتقاء سطح امنیت و آسودگی خیال مسافران فکر می کند، و کارشناسان تکنولوژی شرکت برنامه‌هایی برای بهبود عملکرد اپلیکیشن در این زمینه در نظر دارند که به تدریج به اپلیکیشن اضافه خواهد شد.